Концепція Відкритої електронної бібліотеки
Відкрита електронна бібліотека (далі-ВЕБ) - це комплексна інформаційна система, яка складається з упорядкованого фонду електронних ресурсів, призначена для організації, зберігання і використання електронних об'єктів, об'єднаних єдиною ідеологією комплектування, структуризації і доступу, з єдиними засобами навігації та пошуку.
Мета концепції
Концепція ВЕБ має на меті обґрунтування основних напрямів її розвитку і принципів організації.
Концепція, визначає основні вимоги до формування ВЕБ, є основою для розробки профілю її комплектування, визначення пріоритетів при відборі документів для переведення їх в електронну форму, вирішення технологічних проблем.
ВЕБ орієнтована на широкі кола користувачів і вирішує наступні задачі:
- освітню, в рамках якої формуються колекції, направлені на задоволення освітніх потреб користувачів в процесі формальної, неформальної і інформальної освіти;
- культурно-просвітницьку спрямовану на забезпечення соціокультурних, естетичних та дозвіллєвих потреб користувачів;
- наукову, направлену на сприяння глибокому вивченню теми (предмету) науковцями і фахівцями при здійсненні науково-дослідних робіт;
- довідково-інформаційну, спрямовану на задоволення інформаційних запитів з усіх галузей знань.
Актуальність проблеми
Маніфест ІФЛА про цифрові бібліотеки визначає, що цифрові (електронні бібліотеки) є невід’ємною частиною послуг бібліотек з використанням нових інформаційних технологій. Створення бібліотеками цифрового контенту вносить фундаментальний вклад у ліквідацію існуючого інформаційного та цифрового розриву і забезпечує вільний доступ користувачів до інформаційних ресурсів.
Виходячи з цього, особлива роль у збереженні, накопиченні й ефективному використанні через мережу Інтернет різнорідних колекцій електронних документів із дотриманням авторських прав належить національним бібліотекам.
Загальні положення
Функціонування ВЕБ буде спрямовано на досягнення наступних цілей:
-
створення електронних копій друкованих документів з різних галузей знань з фонду НБУ ім. Ярослава Мудрого, що знаходяться у суспільному надбанні та запобігання їх фізичного зносу, а також ті, які є об'єктом авторського права та на створення яких є згода автора;
-
забезпечення рівної можливості вільного цілодобового доступу користувачів до фонду ВЕБ за допомогою Інтернет мережі;
-
створення можливості працювати багатьом користувачам одночасно з одним і тим же документом.
Правові питання
У процесі формування фонду ВЕБ та доступу до неї користувачам враховується наступне:
переведенню в електронну форму підлягають об’єкти, які не охороняються авторським правом, на які закінчився строк охорони авторського права та на які поширюється дія нормативно-правових актів із питань авторського права та суміжних прав (у разі надання відповідного дозволу автором або особою, яка володіє авторськими правами).
Запозичення електронних документів, вироблених іншими суб’єктами чи організаціями, здійснюється на договірній основі відповідно до норм чинного законодавства.
Очікувані результати
Створення повнотекстової бази даних електронних документів, що розкриває зміст фонду НБУ ім. Ярослава Мудрого і підвищує ефективність його використання.
Розроблення вебсайту ВЕБ для представлення електронних документів у вільному доступі в мережі Інтернет.
Забезпечення системи надійного збереження, накопичення і використання електронних документів ВЕБ.
Структура ВЕБ
Електронна бібліотека є інформаційною системою, що включає:
-
фонд електронної бібліотеки, що складається з фонду користувацьких копій, призначених для мережевого використання; фонду резервних копій, призначених для забезпечення збереження об'єктів електронної бібліотеки для відшкодування їх у разі втрати; фонду страхових копій, призначених для забезпечення довготривалого збереження об'єктів електронної бібліотеки;
-
інформаційне і лінгвістичне забезпечення;
-
довідково-пошуковий апарат, що включає метадані;
-
комплекс апаратно-програмних засобів, що підтримують стабільне функціонування пошукової системи і дають можливість оперативного поповнення, реєстрації, довготривалого зберігання фонду електронної бібліотеки та розподіленого доступу до нього через мережу Інтернет.
Фонд ВЕБ складається з дев’яти колекцій:
-
Довідкові видання
-
Філософія. Психологія
-
Релігія. Теологія
-
Суспільні науки
-
Математика. Природничі науки.
-
Прикладні науки. Медицина. Техніка.
-
Мистецтво. Ігри. Спорт.
-
Мовознавство. Література.
-
Географія. Біографії. Історія.
Кожна з дев’яти колекцій може мати підколекції відповідно до скорочених таблиць УДК.
Критеріями відбору для оцифрування документів є їх наукова, суспільна та історико-культурна цінність.
Технологічні процеси формування електронної бібліотеки:
-
комплектування фонду (відбір документів з фонду НБУ ім. Ярослава Мудрого, отримання від правовласників електронних копій друкованих видань, запозичення документів відкритого доступу);
-
оцифрування документів;
-
створення бібліографічних записів у МАРК-форматі в середовищі програмного забезпечення електронного каталогу НБУ ім. Ярослава Мудрого;
-
посторінкове корегування та обробка зображень (JPG);
-
формування повнотекстового графічного представлення (PDFgr) з навігацією за змістом документа;
-
складання анотацій у форматі ТХТ на 3-х мовах (укр., рос., англ.) на повнотекстовий електронний документ;
-
завантаження електронних документів у систему ВЕБ.
Підготовка цифрового контенту ВЕБ відбуватиметься на технічній базі НБУ ім. Ярослава Мудрого.
Організація доступу до ВЕБ
Розміщення ресурсів ВЕБ передбачається на окремому сайті, адміністрування якого здійснюватиметься відділом нових інформаційних технологій НБУ ім. Ярослава Мудрого.